تجهیزتجارت یکتا 09125725896|02186017297  ساعت کاری همه روزه از 9 الی 17

انواع برد پی سی بی

برد پی سی بی را، دقیق و اصولی بشناسید

برد پی سی بی چیست؟!

پی سی بی در حقیقت یک برد مدار چاپی نارسانا است، این برد از خطوط و پد هایی تشکیل شده است که باعث اتصال نقطه های مختلف به هم می شود. در این نوع برد ها چند لایه مسی وجود دارد که در آن، همۀ اجزای الکترونیکی و الکتریکی به وسیله یک برد مشترک (که وظیفه این برد مشترک، نگهداری فیزیکی از این اجزاست) به یکدیگر متصل شده اند.

برد PCB طراحی شده تا بین اجزاء مدار اتصال برقرار کند و همچنین برق مورد نیاز آن مدار را هم تامین کند. مسیری است که اجازه می دهد برق و سیگنال ها در میان قطعات برد جریان یابد و در حقیقت با این کار باعث اتصال نقاط مختلف الکتریکی می شود.

در زمان های گذشته که هنوز صنعت PCB پیشرفت آنچنانی نکرده بود، همه اجزاء مدار به وسیله سیم ها به یکدیگر متصل می شدند که این نه تنها مدار را پیچیده تر می کرد، بلکه باعث تضعیف ایمنی و اطمینان مدار هم می شد. در روش های قدیمی اصلا ساخت یک مدار بسیار بزرگ همچون مادر برد ها، امکان نداشت ولی با اختراع پی سی بی ها تمام اجزاء برد به شکل داخلی و بی سیم به هم متصل شدند و در نتیجه با این پیشرفت بزرگ، پیچیدگی های بسیاری در طراحی مدار ها کاهش یافت.

برد PCB

خبری خوب برای حرفه ای ها:

پی سی بی ها مختلفند و بر اساس نیاز های شما به صورت خصوصی و یونیک هم تولید می شوند بنابراین شما برای خرید برد PCB دستتان باز است و می توانید حتی به صورت یونیک هم سراغ خرید برد پی سی بی بروید و همان چیزی را که نیاز دارید سفارش دهید و تحویل بگیرید، که این کار می تواند باعث افزایش دوچندان کیفیت و دقت کار شما شود.

شما برد های PCB را در خیلی از دستگاه های الکترونیکی می توانید ببینید، از موبایلتان گرفته تا اجزای کامپیوتر (مثل مادر برد و کارت گرافیک) و تلوزیون و دوربین های دیجیتال و … .

کاربرد های برد مدار چاپی بسیار است و در زمینه های بسیار زیاد و مختلفی مورد نیاز می باشد همچون؛ صنایع خودرو، ماشین آلات صنعتی، دستگاه های پزشکی و … .

به همین دلیل امروزه خرید برد مدار چاپی، در میان اصناف شغلی مختلف، افزایش یافته و در این میان مسئله ای که مهم است، خرید از فروشنده های معتبر و با اصالت است تا از کیفیت محصول آنها به خوبی با خبر باشیم، شرکت تجهیز تجارت یکتا یکی از شرکت های معتبر در همین زمینه است که مدت هاست مشغول به فعالیت بوده و سوابق کاری بسیار زیاد و گسترده ای دارد، بنابراین اگر به دنبال سفارش برد پی سی بی در تهران هستید قطعا این شرکت برای شما یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود.

 

برد پی سی بی چیست

انواع پی سی بی ها را بشناسید

برد پی سی بی از انواع مختلف و گوناگونی برخوردار است که در این قسمت آنها را برای شما بررسی می کنیم؛

پی سی بی تک لایه

پی سی بی 2 لایه

پی سی بی چند لایه

پی سی بی منعطف

پی سی بی به همراه لایۀ آلومینیمی (در پشت برد قرار دارد)

پی سی بی های متفاوت (سخت و منعطف)

 

پی سی بی تک لایه

این نوع از PCB ها به پی سی بی های یک طرفه شهرت یافته اند و خیلی هم سیستم ساده ای دارند. عموما علت استفاده از این برد ها راحتی در ساخت و طراحی آنهاست. باید توجه داشت که یک طرف از این برد با لایه از ماده رسانا پوشیده شده است و همانطور که در توضیحات قبلی دانستید، به صورت کلی برد های پی سی بی دارای مس هستند که یک ماده رساناست و علت استفاده از مس هم خاصیت بالای آن در رسانایی است.

در ضمن خوب است بدانید که همیشه یک لایه روکشی لحیمی بر روی برد های پی سی بی قرار دارد تا از اکسید شدن لایه ی سیلسیمی جلوگیری کند که این برای سلامتی برد بسیار مفید است.

در نتیجه فقط یک طرف این برد ها برای اتصالات اجزای مختلف الکتریکی و الکترونیکی ظرفیت دارد.

خرید پی سی بی های تک لایه فقط به شرکت ها محدود نمی شود و بسیار از افراد غیر متخصص هم سراغ آن می آیند چراکه کاربرد های آن در مواردی مثل رادیو، ماشین حساب و … است و در این میان عده ای که مقداری با بحث های فنی آشنایی دارند هم از این برد ها استفاده می کنند ولی در حقیقت این برد ها برای تولید انبوه این ابزار تولید شده که مربوط می شود به شرکت ها.

 

پی سی بی 2 لایه

پی سی بی های 2لایه هم به پی سی بی دوطرفه شهرت یافته اند.

در پی سی بی های 2طرفه لایه ای نازک و رسانا در هر 2 طرف برد قرار دارد که از ماده ای رسانا شبیه مس می باشد.

درست است که پی سی بی های دو لایه دارای 2 لایه کاملا منطبق بر یکدیگر هستند ولی باید دقت داشت که اینها متفاوتند.

حفره ای در این نوع برد ها وجود دارد که باعث اتصال آن دو لایه می شود و در نتیجه انعطاف خوبی به وجود می آید و اصلا انعطاف پذیری و قیمت پایین از مزایای اصلی این نوع برد ها محسوب می شود. البته اصلی ترین مزیتی که در برد پی سی بی دو لایه وجود دارد، کاهش اندازه مدار های مجتمع است که بسیار راهگشاست.

کاربرد بیشتر این نوع از برد های مدار چاپی مربوط می شود به مبدل ها، کنترل گر های صنعتی، سیستم های UPS و تلفن ها و … .

 

برد پی سی بی

پی سی بی چند لایه

در این نوع پی سی بی ها بیش از 2 لایه وجود دارد و این بدان معناست که این نوع برد ها حداقل دارای 3 لایه مسی رسانا هستند.

در این نوع مدار ها برای تقویت سیستم امنیت و حفاظت، چسبی بین لایه های عایق وجود دارد که از برد در برابر گرمای بیش از حد حفاظت می کند و اجازه نمی دهد به اجزای مدار آسیبی برسد.

پی سی بی های چند لایه از طراحی فوق العاده پیچیده ای برخوردار هستند و برای پروژه های الکتریکی بزرگ و پیچیده ای که در مدار های فشرده و فضای کم صورت می گیرند مناسب است. بنابراین از این نوع پی سی بی ها در پروژه های سنگینی مثل سیستم های ماهواره ای، تجهیزات پزشکی، تکنولوژی جی پی اس، سرور های ذخیره سازی داده ها و … استفاده می شود.

 

پی سی بی منعطف

پی سی بی های منعطف امروزه به مدار فلکس شهرت یافته اند.همچنین باید دانست که پی سی بی های منعطف، از پیچیده ترین پی سی بی ها محسوب می شوند.

این نوع برد منعطف از مواد پلاستیکی انعطاف پذیری همچون پلی استر پلی اتیلن رسانا و یا پلی متیل، پلی اتر کتون تشکیل شده است. پی سی بی منعطف در حقیقت از چند لایه برخوردار است که به یکدیگر پیچیده شده اند.

مدار منعطف فلکس در نور های عادی و معمولی ای که از دیود ،ال سی دی های فابریک، دوربین ها و دستگاه های الکترونیکی پیچیده مثل لپ تاپ ها و … خارج می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پی سی بی محکم

پی سی بی های محکم با ماده ی جامد تنظیم شده اند که پی سی بی ها را از چرخش و تابیدن منع می کنند.

پی سی بی های سخت همانند پی سی بی های فلکس (انعطاف پذیر ) دارای انواع مختلفی از پیکربندی شبیه تک لایه ،دولایه و چند لایه می باشند. شکل این پی سی بی ها را بعداز نصب نمی توان تغییر داد. این پی سی بی ها بر طبق شکل پایه شان نمی توانند خمیده شوند؛ زیرا این پی سی بی به پی سی بی محکم معروف است.طول عمر این نوع از پی سی بی ها بسیار بالا است .بنابراین ، این پی سی بی ها در بسیاری از اجزای کامپیوتر شبیه رم ،جی پی یو، و سی پی یو استفاده می شوند. بیشترین پی سی بی های تولیدی و قابل استفاده وساده , پی سی بی های یک طرفه ی جامد هستند. پی سی بی های جامد چندلایه، پیچیدگی های بیشتر با ۹ الی ۱۰ لایه دارند.

 

پی سی بی دوحالته (محکم و در عین حال منعطف)

مهم ترین ویژگی این برد پی سی بی آن است که مداری است محکم و در عین حال منعطف.

این برد های منعطف محکم از لایه های مختلف پی سی بی منعطف تشکیل شده اند که به یک شماره از لایه ی پی سی بی محکم اتصال پیدا می کنند.

کاربرد این نوع برد مربوط می شود به اتوموبیل ها، دوربین های دیجیتالی و تلفن های سلولی و … .

برد محکم , انعطاف پذیر در شکل نشان داده شده است و در تلفن های سلولی ، دوربین های دیججیتالی و اتوموبیل و غیره استفاده می شود.

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید … .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.